Friday 6 January 2012

Islandia cz. 26 Gullfoss i Geysir wieńczą dzieło / Iceland - photoblog

Jedziemy dalej przekonać się o sile kolejnego z wielkich wodospadów. Gullfoss bo o nim mowa będzie ostatnim na naszej liście wodnych gigantów. Czy nas zadziwi? Na Islandii nawet mały wodospad będący na trasie przejazdu ma w sobie piękno którego nie sposób nie zauważyć.




 Poszukaj chatki i znajdź owce :)





To tylko kolejny wodospad z tysięcy na wyspie




Na samym masywie powyżej jest ich kilka




 Jadąc dalej widzimy najwyższy z aktywnych wulkanów wyspy. Wulkan Hekla (1491 m) należy też do najbardziej aktywnych. Erupcjom towarzyszą najczęściej lekkie trzęsienia ziemi oraz spływy gwałtownie topniejących lodów tzw Jökulhlaupy (w czasie erupcji 1947/48 w jednej fali spłynęło około 3 km³ wody). Szczyt Hekli, który przez większość część roku jest schowany w chmurach pokrywają wieczne śniegi topniejące w czasie erupcji. Na szczyt prowadzi... szlak turystyczny.










Wulkan Hekla










Zjeżdżamy nad Gullfoss




  oto i on




Gullfoss leży na rzece Hvita,Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów. W każdej sekundzie przepływa przez niego 400 metrów sześciennych wody. Uznawany za najbardziej malowniczy z czym się trudni nie zgodzić. Kolejny cud Islandii.


Niewątpliwie Gullfoss należy do malowniczych wodospadów 




FILM



Kolejna sesja 




Ocierając się o południowe pasma górskie zmierzaliśmy do ostatniego celu naszej wyprawy: gejzera Strokkur





Przy okazji odkryliśmy, że na wyspie znajdują się i inne skarby (parking przy gejzerach)




 W drodze do największego aktywnego gejzera Islandii mijamy jego młodszego brata (Mały Strokkur) kuszące miejsce na ugotowanie kilku potraw



 FILM


Dla niewtajemniczonych krótka definicja gejzera: to rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi magmą w procesie hydrotermalnym. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wysokość nawet 30-70 m.


 Strokkur zdecydowanie większy i potężniejszy. Wybuchający co 5-10 minut. Wyrzuca słup wody o średnicy 3 m. na wysokość 30 m



FILM


I to na tyle o Islandii poza Reykjavikiem. Wracamy do stolicy.
Tam rozpoczynaliśmy trasę tam i tam ją zamykamy.  Chmury stają się coraz gęstsze i zaczyna kropić deszcz... udało się przejechaliśmy całą wyspę w takich warunkach meteo że chciałoby się jeszcze raz! Wracamy smutni i radośni. Smutek opuszczenia tej wyspy miesza się z radością doświadczenia tego wszystkiego co nas spotkało w czasie ostatnich dni.

Cel: Reykjavik